Спектакълът „Отвъд думите“ ще бъде представен в Шумен на 1 декември, съобщиха от Сдружението с нестопанска цел „Клуб култура за Шумен". Музикално-поетичното събитие ще бъде в залата на Общински младежки дом - Шумен.
Входът за публиката ще бъде свободен.
Над 25 000 души са посетили осемте спектакъла C’est La Magie, състояли се в продължение на четири дни, в зала 1 на НДК, съобщават организаторите от The Locals.
В София гостуваха едни от най-добрите илюзионисти в света – Дарси Оук, Джеймс Мор, Енцо Уейн, Ю Хо-Джин, начело с Луис де Матос, който бе и в ролята на арт директор.
Публиката в напълно разпродадената зала 1 на НДК имаше възможността да се наслади повече от два часа на магическите изпълнения.
„Корейският илюзионист Ю Хо-Джин спечели сърцата на публиката със своята елегантност, хумор и харизма, но и с умелите си пръсти, които с картите правят наистина невероятни неща. Дарси Оук изуми публиката с трикове, които доведоха присъстващите до ръба на вълнението в последните секунди, като
След повече от 20 години Йоана Буковска отново е в „Есенна соната“, този път – в ролята на Ева. Софийската премиера на представлението е тази вечер в арт център „Сити марк“, съобщават от плевенския театър „Иван Радоев“.
Текстът на Ингмар Бергман е в превод на Васа Ганчева. Участват още Мариета Калъпова - Шарлота, Камелия Хатиб - Хелена, и Адриан Филипов - Виктор.
„В работната ми тетрадка стои една-единствена дума – чувствата. Търсех връзка, която има силен емоционален заряд и която нито за миг не се управлява от разум, или външна логика. Мисля, че я намерих във взаимоотношенията майка и дъщеря, свързани една с друга от омраза, обич, гузна съвест, неразгадаемо п
С изложбата „Конферанс“ Ивайло Мирчев отбелязва своята 70-годишнина. Експозицията ще бъде открита на 16 декември и ще продължи до 30 януари 2025 в Съюза на българските художници (СБХ) на ул. „Шипка“ 6, съобщават организаторите.
По думите на екипа изложбата представя картини от различни етапи в професионалното развитие на Ивайло Мирчев. Много от тях са част от фонда на различни музейни галерии в България и са предоставени специално. „Макар да е свързана с кръглата годишнина на известния художник и представя творчеството му в ретроспекция, изложбата включва платна от последните години и съвсем нови“, отбелязват те.
„Агресивността е чужда на неговия натюрел. Той е по-скоро интровертен творец. Платната му се отличават с вътрешна концентрация, която се отразява главно в композицията и колорита“, казва проф. Иван Мар
Тазгодишният проект на швейцарския павилион на Венецианското биенале се състои от две инсталации, дело на швейцарско-бразилския художник Герейро до Дживино Амор. В инсталацията авторът показва шеста и седма глава от поредицата си „Суперфиктивен световен атлас“, върху която художникът работи вече 20 години, посочват от екипа на биеналето.
Швейцарският павилион е организиран от културната фондация Pro Helvetia и куриран от Андреа Белини.
ПРОЕКТЪТ
„С визия да създаде най-сложната си и амбициозна творба до момента, Герейро представя две потапящи те инсталации, размиващи границите между градското пространство и колективното въображение, архитектурата и идеологията, политическата пропаганда и националната идентичност. Така швейцарският павилион се превръща в епицентър на едно завладяващо пътешествие, цялостно произведение
Туристическа обиколка „Сградите разказват“ и среща с екипа на изложбата съпътстват гостуващата експозиция „Истории зад фасадите“, съобщават организаторите от Регионалния исторически музей - София.
Изложбата представлява своеобразен разказ от лични истории за хората, построили и живели в едни от най-емблематичните къщи в София, и може да бъде разгледана до 6 октомври.
Като съпътстващо събитие музеят организира туристическа обиколка „Сградите разказват“ на 13 септември.
Тя дава още информация за включените в изложбата истории на обитателите на сградите и самите здания.
Сборният пункт за начало на обиколката е пред централния вход на Музея на София, уточняват организаторите.
От екипа отбелязват, че на 17 септември екипът на изложбата отново ще гостува на Централните хали.
„Там ще бъде представена сл
В спектакъла ще участват актьорите Марияна Бранкованова, Росица Кехайова и Николай Сяров. В тяхно изпълнение на сцената ще прозвучат текстове от Евангелие от Йоана, Еклесиаст, шуменски и национални поети – Иван Пейчев, Христо Фотев, Йордан Кръчмаров, Ганчо Мошков, Антонин Горчев, Богдан Тетовски, Илина Желязкова, Виолета Кънчева, Галина Михайлова, Татяна Карова, Николой Сяров и Надежда Романова.
В спектакъла са включени и песни на едни от популярни рок групи и певци, а също композицията „О Фортуна“ от „Кармина Бурана“ на Карл Орф. Те ще бъдат изпълнени от пианистката Евридика Вълчева. Спектакълът е посветен на литературния критик Иван Карадочев – първи председател на „Клуб култура за Шумен“, информираха от сдружението.
Майсторът шекерджия Боян Минчев от Габрово е обявен за "живо човешко съкровище", съобщиха от Регионалния етнографски музей на открито (РЕМО) „Етър“, издигнали неговата кандидатура.
Боян Минчев беше кандидатурата от област Габрово в националната селекция по системата „Живи човешки съкровища – България“.
Боян е получил своето отличие днес на церемония в столичната зала „Средец“ от заместник-министъра на културата Калин Вельов, допълват от музея.
Майстор Боян Минчев се е обучавал и практикувал занаята си дълги години в РЕМО „Етър“, а днес вече е вписан в Националната представителна листа за нематериално културно наследство, посочиха от музея.
Националната системата „Живи човешки съкровища“ цели опазване на нематериалното културно наследство и тяхното предаване на сле
На 24 октомври в Регионален исторически музей – Ямбол ще бъде открита мултимедийна фотографска изложба „Светът на дирижаблите: когато Ямбол беше част от него“ (The World of Airships: When Yambol Was Part of It), съобщи Кремена Димова, говорител на музея. Събитието се организира съвместно с Националния исторически музей. Експозицията е базирана на книгата на професор Масимилиано Пинучи (Италия) „Airships - Designed for Greatness” и ще бъде представена от самия него.
Показана за първи път в Триест (Италия) през 2018 г., в първоначалния си вариант изложбата разказва за епохата на дирижаблите – небесните гиганти, които през втората половина на XIX век превръщат в реалност мечтата на хората да пътуват сред облаците и да прелитат над океани и неизследвани територии, разказва Кремена Димова. Оригинални широкоформатни рисунки и фотографски изображен
Мюзикъл „Малкият принц“ ще има премиера на 19 декември в „Алма Алтер“, съобщават от „Арсов саунд“.
Режисьор е Николай Георгиев, песните и музиката са композирани от Георги Арсов, а хореографиите са на Петя Йосифова – Хънкинс.
„Мюзикълът „Малкият принц“ носи посланията на Антоан дьо Сент-Екзюпери, вълнуваща и философска класика, представена по един нов, магичен начин, изпълнен с музика, танц и нежност“, посочват от „Арсов саунд“.
Допълват, че „Малкият принц“ е история за открития, за въпросите, които се раждат в сърцето, за пътя на израстването, но най-вече е история за това как човек да вижда с очите на детето – с чистота и удивление.
Мюзикълът се осъществява с финансовата подкрепа на Министерството на културата.
Актрисата Сидни Суини опроверга представата, че жените се подкрепят взаимно във филмовата и телевизионната индустрия, предаде Би Би Си.
"Цялата тази индустрия казва само "жените подкрепят други жени"… Нищо от това не се случва. Всичко е фалшиво и прикритие за нещата, които се говорят зад гърба", казва тя в интервю за списанието "Венити феър".
Суини, която е на 27 години, е известна с участието си в сериалите "Еуфория", "Белият лотос" и др.
По-рано тази година актрисата отговори на "срамни" коментари по неин адрес от страна на холивудска продуцентка. Според нея Суини "не е красива, не може да играе".
Актрисата коментира пред "Венити феър" и този случай. "Много е обезсърчаващо да видиш жени, които очернят други жени, особено когато дами, успели в други сфери на своята индустрия, виждат, че млади таланти работят наистина усилено - надявайки се
Рядък 37-каратов квадратен смарагд (изумруд), монтиран върху брошка от "Картие" за Ага Хан, беше продаден за 8 859 865 на търг на "Кристис" в Женева, поставяйки рекорд за този вид скъпоценен камък, предаде АФП.
Брошката, украсена с 20 диаманта с шлифовка маркиз, поръчана от принца на "Картие" през 1960 г. за подарък на съпругата му Нина Дайър, отне световната титла от бижу на "Булгари", което я държеше от 2011 г.
Въпросното бижу, което подобно на това на "Картие" може да се носи и като висулка, е годежен подарък от Ричард Бъртън за Елизабет Тейлър. Тогава за 23,44-каратовия смарагд, също украсен с диаманти, бяха платени 6 578 500 долара на търг на "Кристис" в Ню Йорк по време на продажбата на част от легендарната колекция от бижута на една от най-големите холивудски звезди. Брошката, продадена на търга в Женева, вече е била част от
Спектакълът се реализира от Сдружение „Клуб култура за Шумен“ със съдействието на Община Шумен, зам.-кмета на община Шумен Даниела Русева, общинския съветник Владимир Йолов, бизнесмена Лятиф Лятиф, съобщиха от неправителствената организация.
Секретарят на „Клуб култура за Шумен" Надежда Романова коментира, че голяма част от текстовете в спектакъла са подбрани на базата на това, че са от любими на критика Иван Карадочев автори. Останалите са на хора от Дружеството на писателите в Шумен, които приеха да участват, добави тя.
„С двете актриси Бранкованова и Кехайова работихме миналата година по спектакъла „Поетични амплитуди". Тази година решихме да заложим отново на тях. Те предложиха да участва и актьорът Николай Сяров от Разград и той прие да се включи", поясни Романова.
"Най-важно е, че със спектакъла ще почетем паметта на Иван Карадочев, който беше фактор в културния живот на Шумен и помагаше много на младите литературни автори", обобщи тя.
През месец ноември поетична вечер, посветена на Даниела Друмева, организира в Музейния комплекс „Панчо Владигеров“ Сдружение „Клуб култура за Шумен". Анна Лазарова представи в Шумен през ноември стихове от две свои стихосбирки - „Вкъщи всички вечерят отделно“ и „Детска стая под наем“. Срещата с нея организира Сдружение „Клуб култура за Шумен".